دانستنی هایی درمورد آلت تناسلی زنان

آلت تناسلی زنان که خصوصی ترین اعضای بدن او محسوب می شود همانند دیگر اعضای نیازمند شناخت و مراقبت کامل می باشد تا با داشتن اطلاعات کامل، از بروز بیماری ها و مشکلات مربوط به آن جلوگیری شود. در واقع با شناخت آلت تناسلی زنان و قسمت های مختلف آن، زنان درک بیشتری در مورد ساختار آلت تناسلی خود پیدا می کنند و به راحتی می توانند از آلت تناسلی زنانه خود در برابر بیماری ها و مشکلات عفونی و… محافظت نمایند. آلت تناسلی زنان بر خلاف آلت تناسلی مردان از اجزا و قسمت هایی تشکیل شده است که در درون بدن وی و در اطراف لگن احاطه گشته است.

به طور کلی آلت تناسلی زنان به دو قسمت اصلی تقسیم می شود: قسمت خارجی و قسمت داخلی آلت تناسلی

قسمت داخلی: قسمت داخلی آلت تناسلی زنان را اجزایی مانند تخمدان ها، لوله های حمل تخمک، رحم و مهبل تشکیل می دهند که در ناحیه پایینی شکم قرار دارند. هر کدام از این قسمت ها که در واقع ساختار داخلی آلت تناسلی زنان را بر عهده دارند، عملکرد های مختص به خود را انجام می دهند.

تخمدان ها به قسمت های مهم ساختار داخلی آلت تناسلی زنان گفته می شود که حاوی تعدادی فولیکول های مشخصی هستند که تخمک های تولید شده را در خود نگه داری می کنند. و سپس آن ها را در مدت زمان مشخص و پس از هر بار آزاد شدن تخمک ها از طریق لوله های حمل تخمک به سمت رحم ارسال می نمایند.

قسمت خارجی: همانطور که از نامش پیدا است قسمت های خارجی الت تناسلی زنان را اجزایی تشکیل می دهند که در ناحیه خارجی قرار دارند و قابل رویت می باشند. در واقع ساختار خارجی این نوع اندام جنسی زنانه فرج نامیده می شود که شامل قسمت هایی مانند:

استخوان شرمگاهی

لبه بزرگ واژن

لبه کوچک واژن

چوچوله یا همان کلیتوریس

دهلیز

پرده بکارت

پیازهای دهلیزی

غدد دهلیزی

وظیفه آلت تناسلی زنان

با وجود آن که آلت تناسلی زنان یکی از اجزای محرمانه و خصوصی زنانه می باشد اما مهم ترین وظیفه و نقش را در زنان بر عهده دارد. آلت تناسلی زنان با قابلیت ها و توانایی های فوق العاده ای که دارد در زنان این قابلیت را به وجود می آورد که:

رابطه جنسی سالم و قابل باروری را ایجاد نماید

اسپرم های ارسال شده توسط آلت تناسلی مردان را در خود بارور نموده و ایجاد تخمک نماید

و همچنین از تخمک های بارور شده به درستی محافظت نموده و رشد و نمو یک جنین را در خود تقویت کند

و در نهایت زایمان نماید و نوزاد بارور شده را به دنیا آورد.

واژن در آلت تناسلی زنان چیست؟

آیا با کلمه واژن آشنایی دارید؟

آیا از وظایف و نقش آن در آلت تناسلی زنان اطلاع دارید؟

واژن که ساختار داخلی آلت تناسلی زنانه را تشکیل می دهد یک لوله عضلانی است که حالت توخالی دارد. این لوله مابین مثانه و رکتوم قرار گرفته است که در زمان های مشخصی تا دهانه رحم گسترش یافته و منقبض می شود. دیواره های واژن در شرایط های مختلفی مرطوب نگه داشته می شوند و در تمام طول رابطه جنسی آلت تناسلی مردان را در خود نگه می دارد.

واژن از سه لایه اصلی به نام لایه مخاطی مخاطی درونی، لایه میانی مرکزی و لایه فیبری بیرونی تشکیل می شود که تمامی این قسمت ها در تحریکات آلت تناسلی مردانه نیز نقش اصلی را ایفا می کنند. به طور کلی واژن نقش مهمی را در آلت تناسلی زنان بر عهده دارد که لازم است در این مقاله به تمامی اهداف مهم و حیاتی آن اشاره شود.

اهداف واژن در آلت تناسلی زنان

واژن در آلت تناسلی زنان، در تمام طول مقاربت جنسی آلت تناسلی مرد را در خود نگه داشته و مایع منی و سفید رنگی را دریافت می کند

واژن مسیر اصلی خروج خون ناشی از قاعدگی از رحم می باشد

واژن یک شاه راه اصلی برای زایمان محسوب می شود

کنترل و جلوگیری از زایمان از راه واژن با انجام عملیات مشخصی امکان پذیر است

عفونت  آلت تناسلی زنان

توجه و اهمیت به سلامت آلت تناسلی زنان چیزی فراتر از رابطه جنسی، باروری و موارد مشابه آن می باشد. در واقع رعایت بهداشت و محافظت و مراقبت از آلت تناسلی زنان، نقش بسیار مهمی را در حفظ سلامتی و شادابی و نشاط بانوان دارد. از طرف دیگر عفونت آلت تناسلی زنان که این روزها بسیار شایع و دامنگیر شده است می توانند اثرات مخربی را بر قسمت های مختلف دیگر بدن  مانند دستگاه گوارشی، مثانه و .. گذاشته و عملکرد آن ها را کند نماید. عفونت آلت تناسلی زنان، یکی از رایج ترین علت هایی است که بانوان را به مراکز درمانی و نزد پزشک زنان می کشاند.

عفونت آلت تناسلی زنان در اثر عوامل و دلایل متعددی ایجاد می شود که ترشحات واژن را بیشتر از حالت های طبیعی می کند که با معاینه و کمک های پزشکی پی به این عفونت ها برده می شود. از جمله نشانه هایی که حاکی از عفونت های آلت تناسلی زنان است:

ترشحات اندک تا فراوان

پیدایش ترشحات کم بو تا بد بوی بسیار شدید

پیدایش ترشحات با رنگ های مختلف که بیشتر به رنگ خاکستری تا زرد مایل سبز است و همراه با خارش و سوزش شدیدی می باشد

ترشحات همراه با خونریزی

خارش و سوزش شدید در حین نزدیکی یا ادرار کردن

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *