آلت زن ها و بیماری رایج در آن

دستگاه تناسلی یکی از اندام های مهم و حیاتی در زنان و مردان است و هر گونه بیماری و مشکلات در این اندام می تواند زمینه ساز درد های مزمن و مشکلات عدیده ای شود. آلت زن به عنوان یک عضو حساس و نوع آناتومی که دارد از حساسیت ویژه ای برخوردار بوده و باید مراقبت های لازم در مورد آن صورت گیرد. در این مطلب برخی از بیماری ها و مشکلات حاد دستگاه تناسلی در زنان را بررسی خواهیم کرد.

التهاب مبهل

التهاب واژن ، عموما در اثر عدم رعایت بهداشت و نفوذ یک عفونت در داخل حفره مهبل اتفاق می افتد. این التهاب عموما قارچی بوده و با استفاده از داروهای ضد قارچ و مراقبت های بهداشتی درمان می شود. دستگاه تناسلی زن ها به دلیل حساسیت زیاد باید تحت مراقبت های بهداشتی دایم باشد.

زگیل تناسلی

این بیماری یک بیماری مشترک بین زنان و مردان است و در اثر مقاربت حفاظت نشده منتقل می شود. زیگیل تناسلی یک بیماری خطرناک برای زنان بوده و باید زود شناسایی و درمان شود تا زمینه ساز بروز سرطان رحم نگردد.

BV

BV یک نوع اختلال باکتریایی محسوب می شود. در BV دستگاه تناسلی در زنان بوی بدی گرفته و باید مرتب با شوینده های مخصوص ضد عفونی گردد و در برخی موارد بنا به نظر پزشک لازم است، انتی بیوتیک هم مصرف شود. آلت زن به عنوان یک عضو حساس باید تحت چکاب های منظم دوره ای هم باشد.

سوزاک

سوزاک هم مانند زگیل تناسلی یک بیماری مشترک بین زنان و مردان است و با ترشحات چرکی و خارش همراه خواهد بود . این بیماری باید به سرعت شناسایی و درمان شود چون می تواند باعث ناباروری در زنان شده و بیماری های دیگری را هم بوجود آورد.

سرطان واژن

سرطان واژن چندان شیوع نداشته و به ندرت دیده می شود اما احتمال بروز آن صفر نیست، از جمله علایم آن می توان به خونریزی، درد واژن و ترشحات چرکی اشاره کرد، برای همین در صورت مشاهده یک چنین نشانه هایی در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

عفونت های قارچی واژن در دستگاه تناسلی زنان چه علایمی دارد؟

بیشترین عفونت ها در آلت زن ها یکسری علایم مشخص دارند که با مشاهده انها می توانید به پزشک مراجعه کنید، این علایم شامل موارد ذیل است :

ترشحات زرد یا سفید

ترشخات زرد یا سفید رنگ از دستگاه تناسلی می تواند نشانه بروز عفونت های قارچی یا باکتریای باشد. مهم نیست این ترشحات زیاد است یا کم در صورت مشاهده آن باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

بو ی بد واژن

عفونت های واژن و دهانه رحم عموما با بوی بد و زننده ای همراه هستند، بنابراین اگر احساس کردید رحم و دهانه واژن بوی غیر طبیعی و بدی دارد، حتما دچار عفونت های قارچی یا باکتریای شده اید و باید در اولین فرصت معاینه و چکاپ شوید.

آخرین نشانه که باید بر اساس آن متوجه عفونت های دهانه رحم شوید خارش و سوزش است

عفونت های قارچی و باکتریایی عموما با خارش و سوزش همراه هستند و خارش دستگاه تناسلی گاهی چنان زیاد است که منجر به زخم و خونریزی می شود. در یک چنین شرایطی اصلا نباید وقت را هدر دهید و باید به یک متخصص زنان مراجعه کرده و ازمایشات لازم را انجام دهید.

آیا درمان خانگی عفونت های زنانه درست است؟

از گذشته زنان با استفاده از برخی مواد و داروهای گیاهی اقدام به درمان خانگی عفونت های قارچی دستگاه تناسلی خود می کردند. برخی از این درمان ها می تواند مفید باشد، مثلا خوردن ماست به دلیل داشتن انتی بیوتیک های طبیعی یا استفاده از دم کرده پونه کوهی برای شستشوی واژن. اما در مواردی که عفونت ها تکرار شده و یا خیلی شدید هستند نباید به درمان خانگی بسنده کنید و باید توسط یک پزشک متصص زنان مورد معاینه قرار بگیرید و در صورت لزوم از داروهای شیمیایی استفاده کنید.

چرا رنگ آلت زن ها گاهی تیره تر می شود؟

تیره شدن آلت زن ها یک بیماری محسوب نمی شود، در سنین بالا و یا به دلایل ارثی بعد از مدتی الت تناسلی زنان تیره تر شده که با عمل های زیبایی قابل درمان است. جوانسازی دستگاه تناسلی به وسیله لیزر و برخی داروها امکان پذیر بوده و خانم هایی که از دستگاه تناسلی خود راضی نیستند می توانند این کار را انجام دهند. البته برای این کار حتما باید به مراکز مجاز و پزشکان متخصص مراجعه شود.

خوردن الت زن ها در هنگام رابطه جنسی چه عوارضی دارد؟

دستگاه تناسلی زنان به خاطر ویژگی های اناتومی که دارد، می تواند محل تجمع باکتری و قارچ و میکروب های زیادی باشد و در صورت وجود این میکروب ها رابطه دهانی می تواند برای مردان سبب بروز بیماری های عفونی و قارچی گردد، جهت جلوگیری از این عارضه بهتر است زوج ها قبل از رابطه حتما از سلامت خود مطمئن بوده و دوش بگیرند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *